Международният Фолклорен Фестивал, който се провежда всяко година през лятото във Велико Търново, е едно наистина различно преживяване. По време на него може да видите на живо народни танци на много държави, нещо което рядко бихте видели дори на екскурзия до съответната държава.
Средновековната българска столица Велико Тръново е разположена живописно на стръмните брегове на дълбоко всечените меандри на река Янтра. Лъкатушейки в най-крайните поли на Стара планина хилядолетната река е издълбала във варовика приказен лабиринт, в който е израснал още по-приказен град. Красив е градът, със своите амфитеатрално разположени къщи, запленяващ с богатата си история, пораждащ възхищение във всички имали щастието да го посетят.
Интересна и величествена е историята на Велико Търново. От праисторическо време има поселище в местността. По-късно тук са живели и траки. А по римско време са били поставени основите и на първите крепостни стени. Крепостта просъществувала и по Византийско време, но била разрушена от аварите и славяните през V и VI век.
Запазените и до днес останки от Средновековието, свидетелство за Второто българско царство и възхода на града като столица на новоосвободената Българска държава. След XIIв. градът е типичен пример за феодален град, разположен на четирите хълма „Царевец“, „Трапезица“, „Момина крепост“ и „Света гора“ със своите отвесни склонове спускащи се към бързотечащата река осигуряващи естествена защита за феодалния град. Най-важна част от града е бил „Царевец“, където са се намирали царският дворец и Патриаршията.
Велико Търново като столица на Втората българска държава е бил оживен културен и стопански център. Тук е бил съсредоточен политическия живот. Феодалната аристокрация – живееща на хълма срещу двореца – Трапезица. В града се е развивала и Търновската школа, основана от патриарх Евтимий. Създадена била самобитна българска архитектура и живопис.
Краят на славата и значението на града настъпил след завладяването му през 1393г. от турците. Едва в края на XVIII век градът се оживил отново, занаятите и търговията отново процъфтявали, били построени големи къщи амфитеатрално разположени по стръмните брегове на Янтра.
След Освобождението Търново отново играе важна роля в политическия живот на страната. В града се свиква Учредително събрание и се приема първата българска конституция. Тук работи и Първото велико народно събрание.
И днес градът пази своето очарование и е любима дестинация за много българи, горди с историята си и с величествения град, бил някога конкуренция на Константинопол.
В града може да се насладите на богат нощен и културен живот. Всяка година се организира Международен фолклорен фестивал „Велико Търново“. Където стотици танцьори и музиканти от много държави дефилират пеейки и танцувайки по главната улица на града. Програмата завършва с концерт в центъра на Велико Търново.
На големи празници и по-важни събития може да се насладите на невероятното шоу „Звук и светлина“ представящо историческите събития през време на Второто българско царство, чрез ефектни аудио-визуални средства.
Не пропускайте да се разходите из „Царевец“ или по старите улички на квартал Вароша. Посетете и църквата "Свети Димитър Солунски", където през 1185 г. търновските боляри Асен и Петър обявяват избухването на въстанието срещу византийското господство. Минете по Владишкия мост в Асеновата махала, бил дълги години единствения път за красивото село Арбанаси.
Велико Търново ще ви плени и ще ви накара да искате да се върнете скоро отново в този красив и величествен град.
В града също може да посетите:
Църква "Свети Четиридесет мъченици";
Катедрала „Рождество на Пресвета Богородица“;
Регионален исторически музей;
Археологически музей;
Музеи „Възраждане“ и „Учредително събрание“;
Музей Нова история;
Музей "Затвор";
Сарафкината къща;
Къща музей на П.Р.Славейков;
Къща музей на Емилиян Станев;
Улица на занаятите Самоводска чаршия;
Улица "Гурко";
Ханът на хаджи Николи;
Стамболовият хан.
В близост до град Велико Търново се намират:
Археологически резерват "Никополис ад Иструм";
Хълма Трапезица и останките от тракийско селище;
Патриаршески манастир „Света Троица“
Преображенски манастир „Свето Преображение“
Арбанашки манастир „Света Богородица“
Плаковски манастир „Св. Пророк Илия“
Къпиновски манастир „Свети Никола“
Килифаревски манастир „Св. Рождество Богородично“
Мердански манастир „ Св. четиридесет мъченици“
Петропавловски манастир (Лясковски) „ Св. св. Апостоли Петър и Павел“
Присовски манастир "Св. Панталеймон"
Празникът на града е 22 март.