На 14км от Благоевград, до село Стоб се намира още едно от прекрасните творения на природата – Стобските земни пирамиди. Скалните пирамиди са разположени на двата склона на планински рид, като тези на север са по-силно изразени, а тези на юг са по-многобройни и гъсто разположени. Красивите образования са с височина между 7 и 10м, някои от тях достигат до 12м. Повечето имат форма на пирамида, но има и такива с конусовидна форма. Някои от тях имат и скални шапки, което ги оприличава на скални гъби.
Пирамидите са изваяни в ръждиво обагрен, дебел до 40м. речно-ледников шлейф (споени с глина и едрозърнести пясъци).Материалът е донесен от топящите се ледници, покривали някога високите части на Рила. И днес Стобските пирамиди продължават да променят формите и силуетите си. Поройните дъждове, топлината, студът и вятъра продължават своята работа над чудните природни скулптури. Променят ги, някои унищожават, а понякога създават и нови образувания. Най-красиви са пирамидите при залез слънце или при пълнолуние, казват местните хора.
Към Стобските пирамиди има екопътека, по която в сухо време е много приятно да повървите 40-50минути и да се насладите на красивата гледка. До първата група на пирамидите има направен дървен парапет,но към втората група е нужно да сте по-внимателни. Но не се отказвайте, стигнете до края, гледката си заслужава изкачването.
През 1964 г. Стобските пирамиди са обявени за природна забележителност.
До Стобските пирамиди се стига лесно, като от пътя София – Благоевград се отклоните на разклонението за Рилския манастир. И след 4-5км се отклоните към село Стоб. Минавате през центъра на селото и следите табелките. Достигате до храма “Св. Прокопий” и след него има информационна будка, от където почва вашата приятна разходка към образованията.
В село Стоб може да посетите и храма “Св. Прокопий”. Това е единствената черква в България, която носи името на този светец. Старата църква е построена 1393г., но е разрушена от турците. През 1860г. е отворена и осветена новата сграда. Първото дете, което е кръстено в новата черква е живяло 100 години. Св. Прокопий, чието име носи черквата е защитник на младоженците.